Lise Mezunu Güvenlik Amiri Olabilir Mi?

Lise Mezunu Güvenlik Amiri Olabilir Mi?

Güvenlik amiri, sevk ve idare etmekle yükümlü olduğu özel güvenlik personelinin çalışma düzeninden sorumlu kişidir. Konuya yasal açıdan yaklaşırsak;
Özel güvenlik çalıştıran bir birimde (Özel proje, şirket dahil) istihdam edilen özel güvenlik görevlisi sayısının 10 kişiyi geçmemesi halinde özel güvenlik bölümü yöneticisinde en az lise mezunu olma şartı aranır. (5188 SK. Md.10)

Güvenlik amiri kaç yılda olunur?

Güvenlik amiri olmak için yıl şartı yasal olarak bulunmamaktadır. Genel olarak şöyle düşünebiliriz, kendisinin sektörde tecrübe kazanması ve tecrübelerini çalışan personele aktararak doğru bir sevk-idare yapabilmesi için birbirinden farklı projelerde 2-3 yıl deneyim kazanıp, insan ilişkilerinde başarılı, iş hukukunu yeteri kadar bilen, özlük haklarına hakim, yöneticileri ve iş arkadaşları ile uyum içinde çalışması yeterli olabilmektedir.

Özel güvenlik amiri için ne mezunu olmak gerekir?

15 kişi ve daha üzeri özel güvenlik personeli çalıştırılan yerlerde ise en az önlisans mezunu, sektörde deneyim kazanmış bir güvenlik sorumlusunun / güvenlik amirinin belirlenerek ilgili makamlara da bildirilmesi gerekmektedir.
Özetle, 10 kişi ve daha az sayıda özel güvenlik personelinin çalıştığı projelerde lise mezunu, sektörde deneyim kazanmış ve tecrübeli bir kişinin güvenlik sorumlusu  (Güvenlik Amiri / Şefi vb. ünvanlarla) çalışabilmesi mümkündür.
Güvenlik amiri nasıl olunur konusunda daha önce yazdığımız kapsamlı makaleye şuradan ulaşarak okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz ->> https://akadem.com.tr/guvenlik-amiri-nasil-olunur-guvenlik-sorumlusu-kimdir/

2 Yorumlar

    • Merhaba Tülin hanım, kayıtlı e-posta adresinize bilgilendirme göndereceğiz. Fakat e-mail ulaşmama durumu vb. sebelerden ve daha hızlı, sağlıklı iletişim için bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçmenizi (veya 0 507 647 08 27 hattımızı aramanızı) öneririz.

Cevap Yaz