Özel Güvenlik Yenileme Eğitiminizi İhmal Etmeyin

özel güvenlik yenileme

Bursa Özel Güvenlik Yenileme Kursu

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Ne Anlama Gelmektedir?

 

Yasal mevzuat gereği silahlı / silahsız fark etmeksizin özel güvenlik kimlik kartı sahibi tüm kişilerin 5 yılda bir yapması gereken mecburi bir yenileme eğitimi vardır. Hali hazırda sektörde çalışan tecrübeli personel bu işlemi yakinen bilmekte olup özellikle mesleğe yeni adım atmış/atmayı düşünen arkadaşlara yön göstermesi ve rehberlik etmesi adına bu yazımızı hazırladık.

Sertifikanızda sürenizin bitiş tarihi yazmaktadır. Hatta artık yeni kimlik kartlarında da geçerlilik tarihi adı altında bir tarih mevcuttur. Öncelikle hemen belirtmeliyiz ki yenileme eğitimini takip edip zamanında almak, bu işten kazanç elde eden ve bu kazanımı kendi başına sağlamış olan, sınavına girip başarılı olan personelin kendi sorumluluğundadır. Yani yenileme tarihinizi bir şirket, bir ajans ya da bir arkadaşınız takip etmeyebilir. Doğru olanı otokontrol sisteminizi kurup düzenli aralıklarla özel güvenlik sertifikanızın geçerlilik tarihine bakmalı ve gerekli tedbiri zamanında almalısınız.

 

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Ne Zaman Yapılmalı?

Çalışma süresi bitiş tarihine en fazla 1 yıl varken, en az da 6 kalmışken yenileme yapmak için en ideal zamandır. Yani, 2 yıl önceden peşinen yenileyeyim diyemezsiniz. Sistem başvurunuzu kabul etmeyecektir. Yine süreyi çok geçirmemeyi de dikkate almalısınız, çünkü geçerlilik tarihinin bitmesine 2 ay kala yenileme yaparsanız ve bir sınavı kaçırırsanız yenileme işlemi için geç kalmış olabilirsiniz.

 

Özel Güvenlik Yenileme Kursu Kaç Gün Sürer?

Yenileme Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır?

Bu gibi sorularla da sıkça karşılaşmaktayız. Aslında kesin ve net olarak X gün sürer demek pek sağlıklı olmayacaktır. Takvim yılına göre bir-iki gün oynama mutlaka olacaktır. Ama ortama bir süre belirlersek Silahsız Yenileme Eğitimi’nin 50 saat, Silahlı Yenileme Eğitiminin de 60 saat olduğunu baz aldığımızda;

  • Silahsız yenileme 6-7 gün,
  • Silahlı yenileme 8-9 gün,
  • Sadece silah farkı yenilemesi ise 3,5-4 gün sürer diyebiliriz.

 

Özel Güvenlik Yenileme Kursu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her kurumun kartvizitinde bu evraklar mutlaka yazılı olmakla birlikte güncel listeyi BURADAKİ sayfamızda detayı ile paylaşmıştık. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Silahlı veya Silahsız Yenileme Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

  • 4 Adet Fotoğraf (Biyometrik)
  • 1 Adet İkametgâh (E-Devletten Alınabilir)
  • 1 Adet Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • 2 Adet Diploma Fotokopisi (Arkasında herhangi bir mühür / kaşe varsa onlarda fotokopi de olmalı mutlaka)
  • 2 Adet Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi (Önlü-Arkalı)

 

Özel Güvenlik Yenileme Ücreti

Evet geldik en can alıcı soruya. Şuan buraya fiyat yazmamamızın bazı sebepleri var, takdir edersiniz ki. Şuan bu yazıyı 2021 yılının Haziran ayında kaleme aldık, velev ki 2 sene sonra bu yazımıza arama motorlarından denk gelen kişiler yine aynı fiyatı görecek ve piyasa şartları gereği değişen fiyatlarla karşılaştıklarında düşüncelerinde farklı algılar oluşacaktır. Dolayısı ile sizler için de en sağlıklı olanı; eğitim almayı düşündüğünüz haftalarda güvenlik eğitim kurumlarından fiyatlarını almanız.

Ayrıca kurs fiyatlarıyla ilgili genel bir fikir vermesi adına da şu yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

 

Özel Güvenlik Yenileme Eğitiminde Devamsızlık Durumu

Devamsızlık durumu çok hassas ve önemli bir konu olup eğitim süresince yasal devamsızlık/mazeret hakkınız haricinde derslere bizzat katılmanız gerekmektedir. (Mazereti de kurs merkezine belgelemelisiniz, örneğin o gün rapor aldıysanız vs.) Özel güvenlik eğitimi süresince verilen derslerin en az üçte ikisine devam zorunluluğu vardır

Yenileme eğitimine gelmemek gibi bir durum söz konusu olamaz, zira Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü de bu konularda denetim, yoklama ve takiplerini yapmaktalardır. Yasal devamsızlık hakkının üzerinde devamsızlık yapan personelin kurs sözleşmesini iptal etmeye kadar gidebilecek yasal yaptırımlar mevcuttur.

Tavsiyemiz, mutlaka dersleri kesintisiz takip edip sınıfa geliniz.

Özel Güvenlik Yenileme Sınav Soruları

Çıkmış Sorular sayfamızda yenileme sınav sorularından evvelki yıllarda çıkan soruları bulup çalışabilirsiniz. Yenileme sınavlarında sorulan sorular genellikle temel sınavdan pek farkı olmayan mantıkla sorulmakta olup aynı sorular çıkmaz. Şunu unutmamalısınız, birçok soru tipi sizi sadece teste sokup zaman geçirmekten ziyade bilginizi artırmaya yöneliktir. Yani mesleğini icra eden arkadaşların bilgilerini tazelemesi, güncellemesi ve soğumaması için yapılan bir sınav olduğunu unutmamalısınız.

 

Özel Güvenlik Yenileme Sınavında Kalma Var Mı?

Hayır, kalma yoktur. Sadece sınava bizzat katılmanız önemlidir. Sınava gitmediğiniz takdirde yenilemeniz yapılmaz. Mutlaka sınava gitmelisiniz. Ayrıca, kalma notu yok diye sınavı boşlamak da pek etik olmaz. Çünkü aslında tazelediğimiz ve güncel tuttuğumuz bilgiler, bizleri meslek hayatında daha saygın, başvurulan, aranan kişi yapacaktır. Bunu da unutmayalım… (Bilgi en etkin silahtır)

 

Yenileme Eğitimine Nasıl Kayıt Olurum?

İşte bu sorunun cevabı çok basit. BURAYA tıklayarak Akad Özel Güvenlik Eğitim Merkezi’ne ulaşırsanız kaydınız kısa sürede yapılıp derslere girmeye başlayacaksınız bile…