Silahlı Özel Güvenlik Maaşları 2021

Silahlı Güvenlik Maaşları – 2021

Silahlı Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Özel güvenlik görevlilerinin maaşları bu mesleğe yeni girmek isteyen adaylar tarafından hep merak edilen ve sorgulanan konu olmuştur. İyi bir gelir elde etmek, bunaltmayan çalışma koşulları, güvenli bir gelecek isteyen adaylar özellikle 2020 yılından sonra istihdamda parlak bir yıldız gibi göz kırpan özel güvenlik sektörünü araştırmaya itmiştir. Korona virüs koşullarının özel güvenlik sektörüne yaptığı etkileri bu yazımızda detayı ile ele almıştık, okumanızı tavsiye ederiz.

Yazımıza başlamadan en önemli konuyu vurgulamak isteriz, öncelikle toplum içinde olan şu algı yanlış bir algıdır: Silahlı özel güvenlik silahsızdan daha çok ücret alır!

Silahlı Güvenlik Daha Mı Yüksek Maaş Alır?

Kanunen böyle bir kural mevcut değildir. Silahlı özel güvenlik görevlisi silahsız özel güvenlik görevlisinden daha fazla maaş / ücret / aylık alacak diye yasal bir düzenleme yoktur. Bu düzenleme aslında karşılıklı alınan riskler, yapılan görev ve koşullar doğrultusunda acilen yapılmalıdır ama halihazırda maalesef böyle bir yasal mevzuat bağlayıcılığı yoktur. Dolayısı ile öncelikle halk arasındaki asılsız dolaşan bu iddianın yasal bir olguya dayanmadığının bilinmesi gereklidir.

 

 

Özel güvenlik sektörü çerisinde çalışma yaşamında şuna da denk gelmekteyiz; silahsız bir projede görev yapan silahsız kimlik sahibi özel güvenlik görevlisinin silahlı olarak görev yapan bir özel güvenlik görevlisinden daha fazla maaş aldığı… Evet, yazımızda da vurgulamak istediğimiz gibi, yasal bir bağlayıcılık olmadığından dolayı özel sektörde ücret aralıkları değişkenlik de göstermektedir. Burada yasal olarak önemli olan Devlet tarafından belirlenmiş ASGARİ ücretin altında ücret verilmemesidir. Görev yapılan yerin ücret baremi eğer yüksek belirlenmişse silahlı/silahsız olmasına bakılmaksızın anlaşılan ücret verilmektedir.

 

Maaş Aralıkları

Aslında yapılan görev ve hizmet verilen alan ile doğru orantıda değişkenlik gösteren ücret aralıklarını 2021 yılı için kısaca özetlersek;

3250 TL ile 4000 TL. arası değişmekte olduğunu görmekteyiz. Eğer hizmet alan kuruluş kalifiye ve yetenekli personel çalıştırmak konusunda daha titiz ve seçici ise ücretlerin 4500 TL. Net’e kadar çıktığını da görebilmekteyiz. Yapılan fazla mesai bedeli de net ücrete ilave olarak eklenmektedir elbette.

 

Sonuç olarak,

bizler de gerek alınan riskler, gerekse tehlike oranının yüksekliği açısından silahlı özel güvenlik görevlisinin çalıştığı silahlı projede, silahsız emsallerine istinaden belli bir oranda daha yüksek ücret almasından yanayız. Bu hususu gerek Bakanlıkça zaman zaman düzenlenen çalıştaylarda, gerekse Müfettişler tarafından yapılan yerinde denetlemelerde dile getirip iletiyoruz. Yapılacak olan yasal ve somut bir çalışmayı da dört gözle beklemekteyiz.

 

 

sayfamızı beğenip gelişmelerden daha çabuk haberdar olabilir veya açılacak kurslarımızda hemen siz de yerinizi alabilirsiniz.